< KURAĞA VE SOĞUĞA DAYANILIKLI NOHUT GELİŞTİRİLDİ | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KURAĞA VE SOĞUĞA DAYANILIKLI NOHUT GELİŞTİRİLDİ
01 Aralık 2011 Perşembe Saat 10:56
İklim değişikliğine bağlı kuraklığı aşmak için çalışma yürüten Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde yazlık nohuta göre 2 kat verim alınabilen kışlık nohut çeşidi geliştirildi.

İklim değişikliğine bağlı kuraklığı aşmak için çalışma yürüten Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi'nde soğuğa ve hastalıklara dayanıklı nohut üretildi.

Türk çiftçisinin geleneksel şekilde bahar aylarında ektiği ve elle yolmak veya biçmek suretiyle hasat ettiği nohuttan, buğday gibi kolay ürün alabilmek için çalışan AÜ Ziraat Fakültesi'nde, yabancı ot ilaçlarına dayanıklı özel bir mutant ürün geliştirildi. Bu ürünü yabanıl çeşitlerle melezleyen uzmanlar hem soğuğa hem de hastalıklara karşı dayanıklı nohut üretti. Türk çiftçisi bu şekilde, 9 aylık hasat olgunluğuna ulaşan ürünü hem biçerdöverle hasat edebilecek hem de iki kat fazla verim alacak.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı 
 Prof. Dr. Cengiz Toker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyayı bekleyen en 
 büyük tehlikelerden birinin iklim değişikliğine bağlı kuraklık olduğunu söyledi. 
 Kuraklığa karşı gıdalarla ilgili tüm dünyada araştırmalar yürütüldüğünü belirten 
 Toker, kendilerinin de soğuğa ve hastalıklara dayanıklı nohut üretimi üzerinde 
 çalıştıklarını kaydetti.

-Dünyanın ilk yabancı ota dayanıklı nohutları elde edildi-

Dünyada nohut yetiştirilen alanlardaki en önemli problemlerden birinin 
 yabancı ot sorunu olduğunu vurgulayan Toker, yabancı otlardan dolayı meydana 
 gelen ürün kaybının yüzde 40-90 civarında olduğunu belirtti. Yabancı otların 
 mekanik yöntemlerle ve elle yolunarak toplandığını ifade eden Toker, bunun geniş 
 alanlarda uygulanmasının zor ve pahalı bir yöntem olduğuna işaret etti.
         Farklı ülkelerde yabancı ot kontrolü için birçok yabancı ot ilacı 
 (herbisit) test edildiğini dile getiren Toker, bazı yabancı ot ilaçlarının 
 bitkiye zarar (toksik etki) verdiğini, bitkiye zarar vermeyen ilaçların da 
 sınırlı yabancı ot kontrolü yaptığını söyledi.
         Dünya genelinde yabancı ot ilaçlarına dayanıklı olarak lanse edilen 
 çeşitler olmasına rağmen, bunların genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) 
 olduğuna işaret eden Toker, dünyada ilk herbisite (IMI) dayanıklı nohut türünü 
 mutasyon teknikleri kullanarak elde ettiklerini kaydetti.
         Toker, ''Herbisite dayanıklı nohut çalışması başlattık ve çok özel bir 
 mutant nohut geliştirdik. Dünyada ilk kez bizim tarafımızdan bulunan bu nohudun 
 patentini alacağız'' dedi.

-''-18 dereceye dayanıklı''-         
         Kışlık ekilecek nohutların herbisitin yanı sıra soğuğa da dayanıklı 
 olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Toker, şunları söyledi:
         ''Türkiye'de tescil edilen bazı çeşitler de hastalığa dayanıklı ama çok 
 azının kış performansında soğuğa toleranslı özelliği var. Bu durum bütün dünyada 
 büyük sıkıntı. Biz nohudu bu iki stres faktörüne dayanıklı hale getirmeye 
 çalıştık.
         Biz bitkinin genetiğiyle oynamıyoruz sadece gen yapılarını 
 değiştiriyoruz. Yabanilerle melezleme yaparak onlardaki dayanıklılık özelliğini 
 kültür yapılan nohutlara aktardık. Kültür yapılan nohutlara mutagen uygulayarak 
 genetik yapısını soğuğa dayanıklı olacak şekilde değiştirdik.
         Burdur'un Bucak ve Antalya'nın Korkuteli ilçelerinde yaptığımız 
 çalışmalarda materyallerimizin -18'e kadar düşük sıcaklıklara 
 katlanabildiklerini, kışı atlatabildiğini, hastalığa dayanıklı olduklarını 
 gördük.''
         Hedeflerinin çiftçilerin nohudu buğdayda olduğu gibi sonbaharda ekerek, 
 herbisite karşı ilaçlayıp biçer döverle biçilerek ürün alması olduğunu vurgulayan 
 Toker, ''Türkiye'de çiftçiler hastalıklara karşı korumak için nohudu Nisan, Mayıs 
 aylarında ekip, Temmuz'da hasat ediyor. Bitki boylu 20-30 santimetreye ancak 
 ulaşıyor. Yani makineli hasada uygun olmuyor. Dolayısıyla hasat elle yolunarak ya 
 da orakla biçilerek yapılıyor'' dedi.
         Nohudun üzerinde bazı organik asitlerin karışımından meydana gelen 
 yapının deriyi tahriş ettiğine dikkati çeken Toker, derinin tahriş olmaması için 
 insanların hasatta ellerine çorap giydiklerini söyledi.
         Ekim ve Kasım aylarında çalışmalarını yürüttükleri Bucak ve 
 Korkuteli'ndeki tarım alanlarına ektikleri nohudun hasadını Haziran'da 
 yaptıklarını belirten Toker, makineli hasada uygun olarak sonbaharda ekip kışlık 
 yetiştirdiğimiz için bitki boylarının 50-60 santimetreden 1 metreye kadar 
 uzadıklarını ve daha fazla çiçek meydana geldiğini söyledi.
         Bunun daha fazla verim olduğunu belirten Toker, ''Yazlık yetiştirilen 
 nohutlara göre kışlık yetiştirilen nohutların verim avantajı 2 katı olur. 
 Çiftçiler yazlık üründen 80-90 kilogram alırken biz bin metrekarede 572 kilogram 
 nohut aldık. Yani çiftçiler en az 150-200 kilogram alır. Bu da büyük bir 
 artıştır'' diye konuştu.
         Türkiye'nin yıllar önce dünyada en fazla nohut ihraç eden ülke konumunda 
 olduğunu ifade eden Toker, ''Kışlık yetiştirilen nohutlar ekildiğinde çiftçiler 
 çok kolay üretim tekniklerine sahip olacak ve Türkiye nohut üretiminde başaktör 
 olarak yeniden yerini alacak'' dedi.

Bu yazı toplamda 10836 defa okundu.
sinan erman
prof.dr. cengiz toker hocama saygılar
Sayın hocam bu çalışmanızı kutluyorum geliştirdiğiniz bu mutant nohuttan tohumluk olarak yetiştirmek istiyorum .ben tokat zilede ikamet ediyorum. bildiğim kadarıyla burada bilen yok ben burada sizin geliştirdiğiniz nohutu tokat bölgesine yaymak istiyorum. sizden ricam beni aramanızdır. bu nohuttan almak istiyorum antalya ya gelebilirim. Sinan erman 0553 4847413 Zile Tokat
30 Kasım 2014 Pazar Saat 13:24
Adem Ceylan
Nohut
hocam böyle bir hohut geliştirdiğiniz için sizleri ve ekibinizi tebrik eder kutlar ve allahdan başarılarınızın devamını dilerim hocam ben konyanın beyşehir ilçesine bağlı göçü köyde ikamet ediyorum açıklamanızı okudum aynen dediğiniz gibi biz nohutu mart 20.den itibaren yavaş yavaş ekmeye başlarız bizim köyde 2.çeşit nohut ekilir 1.ri ispanyol 1.gökçe boyu 30.40.santim civarında oluyor tabansı yerlerde 50.60.cm.ye kadar çıkıyor bizim buralarda.2000.metre kareye 1.dönüm derler aynen dediğiniz gibi biz dönümde 15-16.havayı-(teneke)alıyoruz hocam sizin nohutu nasıl alabilirim nasıl bulabilirim kilosu kaç para ektikten sonra biz ot ilacıyla vitamin ilacıni karıştirıp holderile atıyoruz sizin önereceğiniz ilaçların isimleriyle nohutu temin etmeme yardımcı olmanızı sizden rica ediyorum hocam saygılarımla-Adem Ceylan-05426994172-beyşehir-konya
20 Kasım 2013 Çarşamba Saat 22:09
ALİ ERCAN KARATAY
yeni nohut hk.
Bu nohut çeşidini ben denedim ve çok memnun kaldım. 05 şubatta ekim yaptım ve dekardan 200 kg.verim aldım. Bu sene ekim kasım ayılarında ekmeyi deneyecğim.isteyen araştırmacı ve yeniliğe açık olan üreticilere bu nohut çeşidinden verebilirim. 05337727755
24 Eylül 2013 Salı Saat 21:55
Tüm Yorumları Göster(6)