< FİSKOBİRLİK 2014 ürünü fındık alımına başladı | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FİSKOBİRLİK 2014 ürünü fındık alımına başladı
14 Ağustos 2014 Perşembe Saat 11:38
2014 ürünü fındık alım sezonunu başlatan FİSKOBİRLİK, alımlar için peşin ve emanet olmak üzere iki alım modeli uygulayacak

GİRESUN - Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), 2014 ürünü fındık alım sezonunu başlattı.  

FİSKOBİRLİK, geçen yıl olduğu gibi bu sene de piyasaya girerek Doğu Karadeniz'nde fındık alımına başladı. Birlik, batı bölgelerinde ise alımlara 20 Ağustos'ta başlayacak. 

Birliğin yeni sezon ilk ürün alımı, FİSKOBİRLİK iştiraklerinden Entegre Fındık İşleme Tesisi AŞ'de (EFİT) gerçekleştirdi.

FİSKOBİRLİK'e 2014 ürünü fındığını teslim eden ilk üretici, Giresun merkeze bağlı Seyit köyü muhtarı Ali Aydın oldu. Aydın, birliğe 450 kilogram fındık teslim ederken, 53 randıman üzerinden kilogramı 10,70 kuruşa denk gelen ürünü için kendisine yaklaşık 5 bin liralık ödeme yapıldı.  

FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Salih Öğütken, yaptığı açıklamada, FİSKOBİRLİK olarak geçen yılın ardından bu yıl da fındık alımı için bugünden itibaren piyasaya girdiklerini söyledi. 

Doğu Karadeniz'de fındıkların erken toplanması ve pazara indirilmesi nedeniyle, batı bölgesine göre alım sürecini erken başlattıklarını kaydeden Öğütken, "Bugün ilk alımımızı gerçekleştirdik. Umarız iyi ve güzel bir sezon yaşarız" dedi. 

Emanet sistemi hakkında bilgi verdi

Öğütken, birliğin bu sezon peşin ve emanet olmak üzere iki alım modeli uygulayacağını anlatarak, "Peşin para ve piyasa fiyatının 10 kuruş üzerinden alım yapacağız. Geçtiğimiz yıl da aynı uygulamayı yapmıştık. O gün piyasada fındık kaç lira ise o fiyatın üzerine 10 kuruş ekleyerek ödemesini yapacağız. Yine alımlarımız 50 randıman üzerinden olacak. Her artan randıman rakamına göre üreticilere randıman farkı ödeyeceğiz. Bu alımda ürün bedeli aynı gün üreticimize teslim edilecek" diye konuştu. 

Emanet sistemini de anlatan Öğütken, "Tüm depolarımızı üreticilerimizin fındıklarını emanete teslim etmeleri için sonuna kadar açtık. Üreticimiz istediği bir zamanda, istediği kadar fındığını getirip depolarımıza bırakabilir. İstediği zaman da yine peşin alımda olduğu gibi piyasa fiyatının üzerinden parasını alabilecek" ifadelerini kullandı. 

"Üreticilerimiz fındıklarını FİSKOBİRLİK'e teslim etsin"

Kaynak sorunlarının bulunmadığını, bu nedenle de fındık üreticilerinin tüm ürünlerini almaya talipli olduklarını dile getiren Öğütken, "Üreticilerimiz bizlere güvensin ve fındıklarını FİSKOBİRLİK'e teslim etsin. Birlik onların kendi kurumu. Kendi kurumlarına sahip çıkmalılar. Peşin bedel üzerinden fındıklarını satacaklarsa bu işlemi birlik üzerinden yapmalarını istiyoruz. Yine emanete bırakacaklarsa da depolarımız kendilerinin emrinde. Hep birlikte bu kurumu yeniden ayağa kaldıralım" dedi. 

2013 ürünü 5 bin ton üzerinde fındık alımı yaptı

FİSKOBİRLİK'e ürün teslim eden Ali Aydın ise birliğe sahip çıkmak amacıyla ürününü birliğe teslim ettiğini söyledi.  

Birliğin 2013 ürünü 5 bin ton üzerinde fındık alımı yaptığı bildirildi. 

Bu yazı toplamda 4197 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.