< HURDA TRAKTÖRLER TEŞVİK İLE YENİLENECEK | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri

HURDA TRAKTÖRLER TEŞVİK İLE YENİLENECEK
25 Ocak 2012 Çarşamba Saat 08:49
Proje 25 yaşını geçen 674 bin traktörü kapsıyor.

Başbakan Erdoğan’ın 3 ay önce verdiği talimatla başlatılan hurda traktörlerin yenileri ile değiştirilmesi projesinde son aşamaya gelindi. Proje 25 yaşını geçen 674 bin traktörü kapsıyor.

Hüseyin Özay

İntibak Yasası ve toplu sözleşme yasası ile milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarını artırmaya hazırlanan hükümetten, bir müjde de çiftçilere geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, yaklaşık üç ay önce verdiği talimat ile başlatılan hurda traktörlerin yenileri ile değiştirilmesine ilişkin proje son aşamaya geldi. Bu yıl içinde hayata geçirilmesi planlanan proje ile halen kullanımda olan 25 yaşın üzerindeki yaklaşık 674 bin traktöre ‘yenileme desteği’ sağlanacak.

Trafiğe kayıtlı 1.4 milyon traktör var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, çiftçilerin ve sanayicilerin merakla beklediği hurda traktör desteği konusunda çalışmalar son aşamaya geldi. Konuyla ilgili oluşturulan komisyon, 25 yaşın üzerindeki traktörlerle ilgili çalışma yaptı. Çalışmada 25 yaşın üzerindeki traktörlerin sayısı ve durumları mercek altına alındı. Bu çerçevede  2010 yılı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 1 milyon 377 bin traktör bulunduğu, bunların 674 binin 25 yaşın üzerinde olduğu belirlendi. Hurda niteliğindeki söz konusu traktörlerin, sadece iş kaybı olarak ekonomiye 3.4 milyar liralık maliyet getirdiği tespit edildi. Yakıt ve yağ kaybı ile bakım onarım kaybı da dikkate alındığında hurda traktörlerin, yıllık ekonomiye getirdiği yük ise 5 milyar lirayı geçiyor.

Hazırlanan düzenleme ile hurda traktörlerin büyük kısmının değiştirilmesi öngörülüyor. Bununiçin de traktörlerini değiştirecek çiftçilere, üç ayrı destek verilmesi söz konusu olacak. Desteklerin başında ise, traktörlerini değiştiren çiftçilere, hurda bedeli ödenmesi geliyor. Ayrıca vergi avantajı ve düşük faizli kredi verilmesi de yine destekler arasında yer alıyor. Söz konusu teşviklerle, traktörlerin çiftçiye maliyeti piyasa fiyatının çok altında kalacak. Yetkililer, hurda traktörlerin değiştirilmesi konusunda sağlanacak vergi ve kredi destekleriyle ilgili yapılan görüşmelerin son aşamaya geldiğini hatırlatarak, görüşmelerin sonuçlanması halinde düzenlemenin hükümete sunulacağını kaydettiler.


KAYNAK:STAR GAZETESİ

Bu yazı toplamda 10179 defa okundu.
ibrahim ongun
teşvik
iyi güzelde başbakanım siz daha otomobillere bile cıkaramadınız 6 aydır oyalıyosunuz başbakan var diyor maliye bakanı yok diyor hanginize inanalım sayın başbakan.yalan makinası gm oldunuz teşvik cıkmassa yalan olursa e genel secimlerde reel secimlerde görüşür millet sizle .insanlarla dalga gecmeyin.millet vekillerine zam olsa 1 gecede cıkar yasa .
07 Şubat 2014 Cuma Saat 15:47