< İçilebilir su markaları listesi 2014 | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri

İçilebilir su markaları listesi 2014
14 Ocak 2014 Salı Saat 09:22
Ambalajlı Su Raporu'na göre 167 su markası, standartlardan bir veya birkaçına uygun değil

zırlıkları yaklaşık 1 yıl süren ‘Ambalajlı Sular Raporu’nu açıklayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Sağlık Bakanlığı’nca yapılan resmi analiz sonuçlarına göre, Türkiye’de büyük bedeller ödeyerek satın aldığımız sular; kimyasal, biyolojik ve radyoaktif kirlilik açısından güvenle içilebilir olmaktan çok uzak” dedi.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer ile raporun editörü Mehmet Şensoy düzenledikleri ortak basın toplasında suların kirlilik haritasını tek tek anlattı.

Raporun hazırlıklarına bir yıl önce başladıklarını aktaran Özer, önce tüm markaları analiz etmek için Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha ile görüşmeler yaptıklarını, ancak her bir markanın analizi için 4 bin lira gibi astronomik bir maliyet çıktığını belirtti. Tüm ruhsatlı markaların analiz yapılabilmesi için 1 milyon liradan fazla bir bütçe çıktığını dile getiren Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Bilgi edinme kanunu çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’ndan tüm markaların resmi analiz raporlarını istedik, ancak Bakanlık ‘Nuh dedi Peygamber demedi,’ tüm bakanlık kapıları duvardı” dedi.


ÇOĞUNUN SİTESİ YOK

İnternet taraması yaptığımızda, firmaların önemli bir bölümünün kurumsal sitesinin olmadığını gördük. Sitesi olanların çoğu ise analiz verilerini sitelerinde paylaşmıyordu diyen Özer, firmalardan ruhsata haiz son analiz verilerini paylaşmasını istediklerini, ancak birçoğunun verilerini paylaşmayı reddettiğini açıkladı.

107 DEĞİL 167 FİRMA

Gıda Hareketi’nden yapılan açıklamaya göre ; sonucu açıklanan firma sayısı 107 değil, 169. Dernek ayrıca listede olmayan su firmalarının örnek vermeyi kabul etmediğini açıkladı.

İŞTE SU FİRMALARI VE ALDIKLARI PUANLAR

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bu yazı toplamda 48219 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.