< Tarım Bakanlığı 2018Yılına Kadar 20 bin personel alımı yapacak | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarım Bakanlığı 2018Yılına Kadar 20 bin personel alımı yapacak
25 Aralık 2014 Perşembe Saat 22:49
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önümüzdeki yıl 20 bin personel alarak denetim elemanı sayısını 5 binden 25 bine çıkararak. Bakanlık Böylelikle yılda 600 bin ürünü denetleyecek.

25 Bin Kişilik Denetleme Ordusu

Geçtiğimiz yıl 515 bin ürün ve firmaya denetimler gerçekleştiren Bakanlık, bu yılın ilk 10 ayında 438 bin denetim gerçekleştirdi. Bu kapsamda, tüketicilerin haklarının korunması için görev yapan 5 bini aşkın denetim ordusu önümüzdeki yıl genişletilecek. Denetim elemanı alımları 2015 yılında başlayarak 2018 yılına kadar 25 bin kişilik denetim ordusu oluşturulacak.

Her İhbar Değerlendirilecek

Bakanlık denetim sıklığı açısından büyük ya da küçük firma ayrımı gözetmeksizin, şüphe ve 174 ihbar hattı üzerinden mercek altına alıyor.

İşletmenin hijyen durumu, gıda işletmecisinin uyguladığı otokontrol amaçlı gıda güvenilirliği planları, daha önce idari yaptırım uygulanıp uygulanmadığı ve ürünün taşıdığı risk göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca ürün güvenilirliği açısından daha riskli olarak kabul edilen hayvansal gıdaları üreten işletmeler daha yüksek sıklıkta denetleniyor.

Riskli Denetimlere Öncelik Verilecek

Tarım Bakanlığı, özellikle şüphe ve ihbar hattı 174 üzerinden gelen çağrılardan yola çıkarak risk haritası oluşturdu. Bu harita üzerinden risk bazlı denetimlere ağırlık verecek denetmenlerin, başta insan sağlığı, hayvan sağlığı, çevre kirliliği ve sosyo ekonomik açıdan zarar verecek hiçbir üretime izin vermeyecek.

Kaynak:Türkiye Gazetesi

Bu yazı toplamda 10573 defa okundu.
MUHLİS TAPINÇ
umutlarımızla oynamayı bırakın...
100 BİNLERCE MEZUN VARKEN 1000 KİŞİ BİLE ALMAK İÇİN YÜZ KERE DÜŞÜNÜYOSUNUZ. ÖNERİM ÖNCE BEYİNLERİ ISLAH EDECEK ÜNİVERSİTELER KURMANIZ. BU KAFAYLA ANCA 3 TANE 5 TANE ALIM YAPARSINIZ. HERKES İŞİNİN EHLİ OLMALI. GENÇLERİ ÇÜRÜTMEYİN.
03 Şubat 2017 Cuma Saat 17:13
MUHLİS TAPINÇ
umutlarımızla oynamayı bırakın...
bırakın bu palavraları. nasıl alım yapıldığı ortada. sağlık bakanlığı 10binlerce alım yaparken GTHB bu konuda çok beceriksiz ? hayvan sağlığı ve gıdalar o kadar önemliyken nedir bu anlayışsızlık anlamadım. biz bu şekilde hayvan ithal etmeye devam ederiz. bi adım da ilerlenmez bu şekilde. önce nitelikli personel alacaksın ki hayvanda gıda da ıslah edilsin. herkes işinin ehli olsa hiçbi sorunda kalmaz. 100 binlerce mezun varken ve mezun vermeye devam ettikçe GTHB nin sorunları asla çözülmez.
03 Şubat 2017 Cuma Saat 17:09