< Tarım Bakanlığı Et Ambalajlarında %100'ü yasaklıyor | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarım Bakanlığı Et Ambalajlarında %100'ü yasaklıyor
22 Nisan 2014 Salı Saat 11:06
Tarım Bakanlığı'nın yeni taslağı 'et ürünleri'ndeki % 100 logosunu tamamen yasaklıyor. Taslak et proteinin ürünlere katılmasının da önüne geçiyor.

Tarım Bakanlığı et ürünlerinde kuralları yeniden koyuyor. Artık et ürünlerinde kullanılan “yüzde 100 dana eti, tavuk eti” gibi tanımlamalar tarih olacak. Tavuk etinin ambalaj dışına çıkarılarak satışı da tamamen yasaklanacak.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ürünleriyle ilgili olarak yeni bir yönetmelik hazırlığında. Bakanlığın hazırladığı “Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı”nda yer alan yeni düzenlemelere göre, “çiğ et, kıyma, hazırlanmış et karışımları ve et ürünlerine” dışarıdan et proteini katılamayacak. Ayrıca kasaplar gibi perakende işletmelerde sucuk, pastırma, sosis, salam gibi et ürünleri üretilemeyecek. Yetkililer bu düzenlemeyi “Bir yanda üretim yapıp bir yanda satış yapılmaması gerekiyor. Üretim yeri satış mekanıyla içiçe olamayacak. Üretim yeri farklıysa ve genel kurallara uyuluyorsa ise, izin verilecek” diyerek anlattı.


ZATEN HEPSİ YÜZDE 100


Et ürünlerinin etiketlerinde marka dahil olmak üzere “yüzde 100, yüzde 100 dana eti ya da yüzde 100 göğüs eti” gibi ifadeler/logolar kullanılamayacak. Geçen yıl yapılan değişiklikle beyaz et ile kırmızı et karışımlarından oluşan sucuk, salam gibi et ürünlerine yasaklama getirilmişti. Son bir yıldır üretilen tüm et ürünlerinin yüzde 100 beyaz et veya kırmızı etten üretildiğini belirten yetkililer de, “Tesisler artık beyaz et ve kırmızı et ürünlerinin üretim bantlarını ayırdılar. Kısaca artık bütün ürünler yüzde 100 beyaz et veya kırmızı etten yapılıyor. Bu durumda zaten tüm ürünlerde olan standart bir koşul bir üstünlük olarak tüketiciye sunulmamalı. Bunun bir reklam unsuru olarak kullanılmaması için böyle bir yönteme başvuruyoruz” bilgisini verdi.


Ayrıca et ürünlerinin etiketinde ürün adları aynı renk, aynı yazı karakteri ve aynı puntoda olmak üzere bir bütün olarak ifade edilecek. Ürün etiketine getirilen kurallar satış reyonları, reklam panoları, market katologları ve gazete reklamlarını da içerecek.


Bir diğer düzenleme ile de, tavuk etinin ambalajsız olarak satışı tamamen yasaklanacak. Buna göre çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya arzedilecek ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulacak. Mantı, içli köfte, çiğ köfte, kadınbudu köfte, lahmacun, pide, kebap, pizza gibi et ürünleri kullanılan yemek, hazır yemek, tabldot yemek ve mezelerde Et Ürünleri Tebliği geçerli olmayacak.


KEMİKTEN AYRILAN ETTE SATIŞ YASAĞI


Kemiğe yapışmış etin teknolojiyle ayrılması işlemine “mekanik olarak ayrılmış et” adı veriliyor. Tarım Bakanlığı’nın hazırlıklarını sürdürdüğü taslağa göre, şu anda satışı yapılırken bu tür etler lokanta, restoran, otel ve hazır yemek üreten işletmelere satışı da yasaklanacak. Tüketiciye bu tür etlerin satışı yasak olacak. Beyaz et ürünlerine deri etinin katılmasına da sınırlama gelecek.

Bu yazı toplamda 4011 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.