< Tarım orman şurası ortak akıl buluşması 2019 yapıldı. | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri

Tarım orman şurası ortak akıl buluşması 2019 yapıldı.
21 Kasım 2019 Perşembe Saat 22:01
3 Tarım Şurası Sonuç bildirgesi Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı.


1.Tarımın şirketleşmesi hamlesinden söz edilmemesi ve vazgeçildiğini görmek tarım camiası adına sevindiricidir.
 2.Ürün gruplarına göre kooperatifleşme ve sözleşmeli üretimle üreticiye girdi kolaylığı ve pazarlamada üretici lehine kooperatiflerin yapacağı hamleler önemlidir. 
3.Su kanunun çıkartılacak olması sevindirici ancak raporlara girmesini sağladığımız Milli su planı ve havzalar arası su transferlerinin belirtilmemesi daha işimizin bitmediğini ve suyu konuşmaya devam etmemiz gerektiğini göstermektedir.
 4.Tarım arazilerinin amac dışı kullanılmaması konusundaki Cumhurbaşkanımızın hassasiyetini kabul ediyor ancak uygulamanın malesef böyle olmadığını belirtmek istiyorum.  
5.Ziraat Bankasının yeni bir yapılanma ile üreticilerin yanında olacağı müjdesini önemsiyoruz, ancak ureticilerimizin banka borçlarının odenebilecek şekilde yapılandırılması ve tekrar kredi çekebilecek duruma gelmeden bu çalışma beklenen faydayı sağlamayacaktır. 
6. Arazi toplulaştırma çalışmalarının önemsenmesi, 10 yıl içinde ülke çapında tamamlanması hedefi tarımın temel sorunlarının birini çözecek, ancak toplulastirmada, toplulastirma oranı ve memnuniyet arttırılmalıdır.  Toplulastirmada projelerin Devlet tarafından  hazırlanması proje aşamasında birçok itiraza cevap olacaktır.
7. Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması adına yeni tedbirlerin alınması bu bağlamda öncelikle genç ve kadın ciftcilerin desteklenecek olması sevindiricidiir.

"Gıda güvenliği en az Milli Güvenlik kadar önemlidir"

"Temel Gıda Ürünlerinde dışa bağımlı olmak en az Savunma Sanayinde dışa bağımlı olmak kadar tehlikelidir"

3. Tarım şurasında alınan kararların eylem planlarına yansıması, uygulamalarının hayata geçirilmesi ve oluşturulacak izleme komitesi aracılığı ile takip edilmesi ve raporlanması hayatı önem taşımaktadır.  
Alınan kararların Türk tarımına ve üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.
#toprağınadamı 'na teşekkürler.
Bu yazı toplamda 1903 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.