< TOPRAK ALTINA ÖRTÜ SİSTEMİ | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri

TOPRAK ALTINA ÖRTÜ SİSTEMİ
13 Ekim 2011 Perşembe Saat 12:53
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından, tarım sulamasında yeni bir yöntem geliştirildi.

ÇANAKKALE (CİHAN) - ABD Michigan Eyalet Üniversitesi ve İtalya Basilicata Üniversitesi’yle yürütülen ortak proje sonucunda geliştirilen yöntemle toprak altına yerleştirilen su geçirmez bir madde, yağmur suyunu daha fazla tutarak verimi arttırıyor.

Yaklaşık yüzde 50 su tasarrufu sağlayan ve verimi iki kat arttıran yeni teknikte toprağın 30–40 cm. altına serilen polietilen membranlarla (STB) kuru tarım alanlarında yağmur suyu uzun süre tutulabiliyor. Sulu tarımda ise sulama aralığının daha uzun olması sağlanarak tasarruf yapılıyor.

Dünyada ilk olan yöntemin denemesi, Doç. Dr. Yasemin Kavdır’ın proje yürütücülüğünü yaptığı doktora tez çalışmasında, Arş. Gör. Kürşad Demirel ile beraber Ezine ilçesinde yapıldı. İki yıllık çalışma süresince STB kullanımının kumlu topraklarda yetişen çim bitkisi üzerine etkileri araştırıldı ve yaklaşık yüzde 50 su tasarrufu sağlanarak iyi kalitede çim yetiştirilebileceği tespit edildi. Michigan’da ise lahana ve patates verimi, normal miktardaki suyun yüzde 60’ı kullanılarak iki kata kadar arttırıldı. Deneme için İtalya’da tasarlanan tarım aletiyle de büyük arazilere uygulama yapmak kolaylaşacak. ÇOMÜ, deneylerin sonuç vermesi üzerine çalışmalarını, Çanakkale ekonomisi için önemli olan domates ve biberde yoğunlaştıracak.

Bu yazı toplamda 7236 defa okundu.
MEHMET SEZER
katman naylon örtü?
bir buğday bitkisinin 8 m gravitasyonu bulmak amacıyla kök sistemini aşağıya indirdiği ispatlıdır.Su geçirmez naylonla toprak altına yapılacak horizontal oluşumun zaman içinde pan hart denilen saytaşı,horasan,konglomera vari bir çökelmeğe neden olması olasılığı yokmudur.Zira pancar ve hububat denilen bitkilerde kazayağı biçimli yatay gelişim hızlanarak cüceleşme artmaktadır.dDevamlı toprak değiştirmek mi şarttır bu sistemde?
25 Ekim 2011 Salı Saat 23:59