< Ürün Doğrulama ve Takip Sisteminin yılbaşında Başlıyor | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ürün Doğrulama ve Takip Sisteminin yılbaşında Başlıyor
08 Kasım 2013 Cuma Saat 09:05
Bakan Eker, Ürün Doğrulama ve Takip Sisteminin yılbaşı itibarıyla bebek maması, bitkisel sıvı yağlar, çay, enerji içecekleri, takviye edici gıdalar ve alkollü içkilerde başlayacağını bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2014 Yılı Bütçesinin sunumunu yaptı.

Ziraat Bankası'nın tarımsal kredi bakiyesinin 2002 yılında 227 milyon lirayken 2012 yılında 17,9 milyar liraya, Tarım Kredi Kooperatiflerinin ise 2002 yılında 302 milyon lirayken geçen yıl 4,2 milyar liraya ulaştığını bildiren Eker, zirai kredi faiz oranlarının 2002 yılında yüzde 59-69 arasındayken 2013 yılında yüzde 0-8,25 aralığında değiştiğine işaret etti. 

Eker, "Ziraat Bankasından alınan kredilerin yüzde 98'i, Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınanların ise yüzde 97'si geri ödenmiş. Bu oranlar 2002 yılında Ziraat Bankası için yüzde 38, Tarım Kredi Kooperatifleri için yüzde 71'di" diye konuştu.

"Çağrı merkezi kurulacak"

Bakan Eker, 2014 yılında hayata geçirilecek projeler hakkında bilgi verdi. Yedi gün 24 saat boyunca çiftçi ve tüketicilere hizmet verecek bir çağrı merkezinin hizmete geçeceğini anlatan Eker, gelecek yıl ayrıca Tarımsal Pazarlama Bilgi Sistemi ile sektöre yönelik analiz, tahmin ve fiyatlar konusunda bilgi verileceğini kaydetti.

Gelecek yıl hizmete girecek Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi'ne ilişkin de Eker, "Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi kuruyoruz. 7 ürün grubunda bunu başlatıyoruz yıl başında. Özellikle hassas ürünler, bebek maması, bitkisel sıvı yağlar, çay, enerji içecekleri, takviye edici gıdalar ve alkollü içkiler. Bunların hepsinde zaman zaman bazı problemlerle karşılaşıyoruz. Bu sistemle bunlara yönelik problemleri çok daha kolay çözebileceğimizi düşünüyoruz. Tüketiciler etiket üzerinde üzerindeki barkodu veya ürün kodunu kullanarak ürünle ilglii bilgilere ulaşabilecek.  Ürünle ilgili bilgiler web üzerinden, mobil uygulamalar ve SMS ile cep telefonundan veya telefonla aranarak doğrulanabilecek" diye konuştu.

ürün takip sitesi https://www.udts.com.tr/ 

Bu yazı toplamda 4245 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.