17 Temmuz 2024 Çarşamba Saat 19:37


Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakultesi AYDIN

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi, GENEL BİLGİLER

Genel Tanıtım
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 27.06.1987 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş, 11.07.1992 tarihinde ise Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Eğitim ve Öğretime 1993 - 1994 yılında başlanmıştır. Fakülte misyon olarak biyolojik kaynaklar ve biyolojik üretimin sürdürülebilir bir şekilde yürütülmesi için öğrenme ve uzmanlık konularının geliştirilmesi ile ilgili sorumluluğu üstlenmiştir. Bu sorumluluk biyoteknoloji, gıda sanayi ve çevre sorunları gibi tarımla ilgili geniş konuları da kapsamaktadır. Disiplinler arasındaki işbirliği ve uygulama, fakültenin araştırma ve eğitim faaliyetlerindeki en önemli faktörler olup, fakülte sektör ve toplumla işbirliği içerisindedir. Mevcut lisans programı  Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Peyzaj Mimarlığı, Su Ürünleri Mühendisliği, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak ve Bitki Besleme, Süt Teknolojisi, Tarımsal Biyoteknoloji  ve Zootekni Bölümünden oluşmaktadır.   114 akademik personel ile 35 idari personel görev yapmakta ve toplam 1085 öğrenci öğrenim görmektedir.

Fiziki Durum
ADÜ Ziraat Fakültesi, Aydın’ın 20 km. güneyinde 2400 dekarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır. Bu arazi varlığı, 21.01.1994 tarihinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından Üniversitemize devredilmiştir. Halihazırda 16094 m2 kullanılmakta olan kapalı alan mevcuttur. 52.000 m2 kapalı alanı kaplayan 17 bloklu yeni yerleşim binalarımızın 10 bloğu tamamlanmıştır. ADÜ Ziraat Fakültesi’nde 46 adet laboratuar, 33 adet derslik ile aynı anda 500 kişinin çalışabileceği kütüphane ve 4250 adet bilimsel ve kültürel yayın bulunmaktadır.
 

Olanak ve Hizmetler
Öğrencilerimizin sağlık sorunları, Üniversitemizin S.K.S. Daire Başkanlığı’na bağlı Mediko-Sosyal Merkezi’nde, Üniversite Hastanesi’nde, devlet hastaneleri ve haftada bir gün de Fakültemiz yerleşkesinde hizmet veren doktor ile çözümlenmektedir. Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü’ne ait yurtlarda Aydın İl merkezinde 760, Koçarlı İlçesinde 500 kişi kapasiteli yurt bulunmaktadır. Aydın ilinden ve Koçarlı İlçesinden yerleşkemize ulaşım her 20 dakikada bir kalkan sözleşmeli köy minibüsleri ile sağlanmaktadır. Fakültemizde her öğrencinin 45 günlük staj yapması zorunludur. Program öğrencilerinin stajları kurum dışı staj süresi 25 iş günü, kurum içi staj süresi 20 iş günü olmak üzere yapılmaktadır. Uygun görülmesi durumunda stajın tamamı kurum içinde yada kurum dışında yapılabilmektedir. Fakültemizde gerek laboratuar çalışmalarının yürütülmesinde gerekse araziye yönelik araştırma ve deneme çalışmalarının yürütülmesinde stajyer öğrencilerden faydalanılmaktadır. Öğrencilere Yurtdışında da ilgili alanlarda kabul görülmesi durumunda staj yapmalarına olanak sağlanmaktadır. Erasmus kapsamında anlaşmamız olan üniversiteler ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılmaktadır. Bunun yanında ikili anlaşmamız olan Avrupa’daki Eğitim-Öğretim Kurumları ile ortak proje dahilinde ilişkilerimiz sürdürülmektedir. Fakültemizde öğle yemekleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca verilmekte, öğrenciler küçük katkı payları İle bu hizmetten yararlanabilmektedirler. Kahvaltı ve akşam yemekleri için Koçarlı ilçesinde çeşitli lokanta, kantin ve kafeteryalar bulunmaktadır. Ayrıca ilçede öğrencilerimizin kullanabileceği çok amaçlı Kapalı Spor Salonu ve açık spor tesisi bulunmaktadır. İlçede bulunan sağlık ocağında da öğrencilerimizin sağlık sorunları çözümlenebilmektedir.
 

Sosyal Faaliyetler
Adnan Menderes Üniversitesi Seramik Topluluğu Atölyesi Fakültemizde kurulmuş olup, ayrıca Genç Tema Topluluğu, ve Gönüllü Astroloji Topluluğu mevcuttur. İsteyen öğrenciler bu topluluklara kayıtlarını yaptırarak sosyal etkinliklerde bulunabilmektedirler. Ayrıca öğrencilerimiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının organizasyonu ile her yıl yapılmakta olan “Kültür Sanat Şenlikleri” ile "Spor Şenlikleri"ne ve bu çerçevede basketbol, voleybol, futbol, masa tenisi, atletizm ve satranç dallarında sportif faaliyetler ile doğa yürüyüşleri ve kamp gezilerine katılabilmektedir. Eğitim-öğretim dönemi içersinde düzenlenen teknik geziler de öğrencilerin mesleki bilgilerini artırmada olumlu katkılar sağlanmaktadır. Ayrıca Fakülte Dekanlığının organizasyonu ile öğrencilerimize Güz yarıyılında “Hoşgeldiniz Partisi” ve bahar yarıyılı içerisinde de “Bahar Şenliği” etkinlikleri yapılmaktadır.
 

İletişim Bilgileri

Posta Adresi : Adnan Menderes Üniversitesi, Ziraat Fakütesi, Güney Yerleşkesi 09100 AYDIN
Telefon : +90 256 772 70 23, +90 256 772 70 88
Faks : +90 256 772 72 33
E-Posta Adresi : ziraat@adu.edu.tr


detaylı bilgi için tıklayın